تبلیغات
زر پی سی برترین سایت فارسی زبانان - راه مقابله با فارسی وان (فارسی1) "پارازیت " نیست
پنجشنبه 1389/05/14  07:16 ب.ظ
نوع مطلب: () توسط: علی فاتحی

راه مقابله با فارسی وان (فارسی1) "پارازیت " نیست


اخیرا نشستی تخصصی با عنوان اهداف پیدا و پنهان شبكه‎‎های فارسی‎زبان ماهواره‎ای در مركز تحقیقات استراتژیك مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد. در این نشست، اساتید وكارشناسانی از گرایش‎‎های مختلف از جمله كارشناسانی از دانشكده صدا و سیما حضور داشته و دیدگاه‎‎های خود را در باره علت رشد و توسعه این شبكه‎‎ها و رویكرد عجیب مردم به این شبكه‎‎ها بیان كردند. بخش عمده‎ای از انتقادات كارشناسان متوجه ضعف عملكرد صدا و سیما بود. فشرده مقالات ارایه شده در آن نشست در رسانه‎‎ها منتشر شد. بعد از انتشار گزارش‎‎هایی در باره محتوای اظهارنظر‎های كارشناسان در این نشست، بالاترین مقام رسانه ملی در واكنشی آشكار، كارشناسان شركت‎كننده در نشست مجمع را مرعوب دانست و گفت این شبكه‎‎ها به هیچ وجه تهدیدی علیه رسانه ملی نیستند. بلافاصله یكی از همان كارشناسان در یادداشتی كه بر روی وب‎سایت این مركز منتشر شد این جمله تعریضی را تیتر زد كه «پارازیت بر روی شبكه‎‎هایی كه تهدید نیستند!»

دو هفته بعد از این نشست، خبری در رسانه‎‎های سایبری و از جمله سایت اصول‎گرای جهان نیوز منتشر شد كه حكایت دیگری را نقل می‎كرد. خبر این بود: «نظرسنجی جدید صدا و سیما نشان می‎دهد كه مخاطبان ماهواره در تهران طی یك سال گذشته افزایش معناداری پیدا كرده‎اند. به گزارش خبرنگار اجتماعی جهان‎نیوز 45/4 درصد از مردم تهران بیننده ماهواره هستند كه نسبت به سال گذشته 10 درصد رشد پیدا كرده‎اند. از این مقدار 40/9 درصد بیننده شبكه‎‎های فارسی‎زبان هستند و 14 درصد فقط شبكه خارجی می‎بینند. میانگین زمان تماشای ماهواره 2 ساعت و 5 دقیقه است. 48/9 درصد از بینندگان ماهواره فارسی‎وان می‎بینند. همچنین از وقتی شبكه فارسی‎وان آمده، مخاطب بی‎بی‎سی 30 درصد كاهش داشته است. 46/2 درصد از كسانی كه فارسی‎وان می‎بینند، جذابیت را عامل اصلی برای مراجعه به این شبكه دانستند. مطابق این نظرسنجی 48 درصد مخاطبان ماهواره، متقاضی فیلم و سریال هستند. 13 درصد دیدن شو، 6/6 درصد ورزش، 5/6 درصد هنر و 3/8 درصد برنامه‎‎های علمی را دلیل تماشای ماهواره ذكر كرده‎اند. 50/6 درصد از پرسش‎شوندگان گفتند كه ماهواره با فرهنگ ما سازگاری ندارد و 34/8 درصد مخالفت كردند و گفتند كه ماهواره منطبق با فرهنگ ماست.»

صدا و سیما می‎تواند این خبر را هم تكذیب كرده و صورت مسئله را پاك كند، اما اگر به دور و بر خودتان نگاهی بیندازید، متوجه خواهید شد كه این آمار بسیار خوش‎بینانه و شاید قدیمی به‎نظر برسد. چراكه این روز‎ها همه‎جا صحبت از فارسی‎وان و برنامه‎‎های آن است. این شبكه نه تنها باعث جذب مخاطبان رسانه ملی شده، بلكه حتی مخاطبان شبكه‎‎های فارسی‎زبان ماهواره‎ای پر سابقه را نیز جذب كرده است، به طوری‎كه بسیاری از این شبكه‎‎ها درصدد تغییرات بنیادی در برنامه‎‎های خود بر‎آمده‎اند و شبكه‎‎هایی مثل GEMیا PMC یا TV PERSIA نیز موضوع فیلم و سریال را در دستور كار خود قرار داده‎اند.

ماجرا آنقدر جالب شده كه خود رسانه ملی نیز برنامه‎‎هایی برای علت‎یابی رویكرد به این شبكه‎‎ها گذاشت. در یكی از این برنامه‎‎ها بنده به اتفاق بیژن نوباوه نماینده مجلس و یك كارگردان تلویزیونی در رادیو گفت‎وگو به صورت زنده شركت و دیدگاه‎‎های خود را درباره فارسی‎وان بیان كردم. نشست‎‎هایی مشابه از سوی نهاد‎های رسمی در گوشه و كنار كشور برگزار شده یا در حال تدارك است. اما به‎راستی شبكه فارسی‎وان چه نوع شبكه‎ای است؟ از كجا تغذیه می‎شود؟ چه برنامه‎‎هایی را پخش می‎كند؟ به كجا وابسته است؟ گردانندگان آن كیستند؟ مركز پخش آن كجاست؟ چرا در كمتر از یك‎سال توانسته با شبكه‎‎های بزرگ ماهواره‎ای رقابت كند؟ دلیل رشد و گسترش این شبكه در ایران چیست؟ و در‎نهایت برای مقابله با آسیب‎‎ها و تهدید‎های ناشی از این شبكه چه تدابیری باید اتخاذ شود؟

برنامه‎‎های این شبكه عمدتا شامل جدیدترین و پر بیننده‎ترین فیلم‎‎ها و سریال‎‎های تلویزیونی است. طبق اعلام وب‎سایت رسمی فارسی‎وان، این شبكه 28 سریال در حال پخش دارد. اغلب این سریال‎‎ها هر شب و به صورت دنباله‎دار پخش می‎شود، سریال‎‎های مذكور در گروه‎‎های درام، عشقی، كمدی، اكشن و كودكان قرار داشته و عمدتا با سانسور خفیف برای نسخه فارسی منتشر می‎شود. این شبكه مجری ندارد و میان برنامه‎هایش موزیك و تبلیغات است، خبر نیز پخش نمی‎كند، دوبله فارسی سریال‎‎ها بسیار ضعیف است و ترجمه‎‎ها نیز گاه خنده‎دار و عجیب به‎نظر می‎رسد. سریال‎‎های روز دنیا مانند 24، فرار از زندان، لاست، ویكتوریا و فرند از جمله فیلم‎‎هایی است كه توانسته مخاطبان انبوه برای این شبكه در مخاطبان فارسی‎زبان جلب كند و مخاطبانی كه تعداد آن‎‎ها در حوزه تمدنی فارسی‎زبان یعنی ایران، افغانستان و تاجیكستان و برخی كشور‎های منطقه بیش از 120 میلیون نفر است.

محور اصلی فیلم‎‎ها و سریال‎‎های فارسی‎وان، تبلیغ سبك زندگی غربی است؛ چیزی كه باعث شده توجه مخاطبان دختر و پسر نوجوان و جوان به آن جلب شود. شاید بتوان همزمانی راه‎اندازی این شبكه‎‎ها با قطع بسیاری از برنامه‎‎های جذاب عوام‎پسند یا خیابان خلوت كن رسانه ملی را معنادار دانست. البته بدیهی است موارد متعددی همچون مشروب‎خواری، ارتباط نامشروع و خیانت میان زوج‎‎ها به‎وفور در این سریال‎‎ها مشاهده می‎شود كه در تضاد كامل با ارزش‎‎های ایرانی و اسلامی قرار دارد، اما نقشه فارسی‎وان به موذیانه‎ترین شكل و به‎نحوی كه مخاطب را دفع نكند و كانال را تغییر ندهد، انجام می‎شود. همه مردم صاحب قوه تحلیل رسانه‎ای نیستند و نباید انتظار داشت از پس سریال‎‎های سرگرم‎كننده، به اهداف جنگ نرم پی ببرند! علت دیگر جذابیت فارسی‎وان، دنباله‎دار بودن برنامه‎‎ها به‎صورت هر شب است. این برنامه‎‎ها مخاطب را ر‎ها نمی‎كند، خاصیت دراماتیك، عشقی و كمدی این سریال‎‎ها باعث شده تا مخاطب عام به‎خصوص مخاطب غیرسیاسی كه خسته از كار روزانه به‎دنبال رسانه‎ای غیرخبری و غیرسیاسی و غیرجدی به‎دنبال پر كردن اوقات استراحت خود است، بر روی این كانال‎‎ها متمركز شود.

بدون تردید، خوش‎مان بیاید یا بدمان بیاید باید اعتراف كنیم فارسی‎وان قاپ مخاطب عامه ایرانی را ربوده است و در این رویكرد، صدا و سیما نقش مكمل داشته و زمینه‎ساز این استقبال بوده است. رسانه، كسی را اجبار به دیدن نمی‎كند، رسانه جایی رشد می‎كند كه مخاطب داشته باشد و فارسی‎وان مخاطب‎سنجی كرده و تیر را به هدف نشانده است. اگر نپذیریم كه از این ناحیه دچار آسیب و تهدید شده‎ایم، برایش چاره‎اندیشی نخواهیم كرد.

راه مقابله با فارسی‎وان پارازیت نیست كه این بازی موش و گربه است و تا ابد دوام نخواهد داشت. راه چاره در تغییر نگرش‎‎ها به برنامه‎سازی رسانه ملی است، باید در‎های رسانه ملی به روی هنرمندان، برنامه‎سازان، كارگردانان و فیلم‎سازان از هر گرایش و سلیقه‎ای و البته در چهارچوب سیاست‎های نظام باز شود.

باید شبكه‎‎های متعدد فیلم و سریال 24 ساعته در ایران راه‎اندازی شود، آرشیو غنی صدا و سیما می‎تواند محتوای چندین سال این شبكه‎‎ها را تأمین كند. اگر اوقات فراغت و استراحت مردم را با كانال‎‎های وطنی پر نكنیم، به‎سمت شبكه‎‎های خارجی روی خواهند آورد. امروز فارسی‎وان، فردا فارسی‎تو، پس فردا دیگر كانال‎‎های عربی و انگلیسی و فرانسوی و آمریكایی. راستی خبر دارید بعد از ام‎بی‎پرشیا، بی‎بی‎سی، یورو نیوز و فرانس 24 و سی‎ان‎ان، تركیه و مصر هم می‎خواهند شبكه فارسی راه بیندازند؟

 دكتر حمید رضا ضیایی پرور


نظرات()   
   
sex viagra photo
یکشنبه 1398/03/19 06:56 ب.ظ

each time i used to read smaller articles or reviews which also clear their motive, and that is also happening with this post which I am reading here.
What causes pain in the Achilles tendon?
پنجشنبه 1396/06/16 09:35 ق.ظ
Wow that was unusual. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn't appear.

Grrrr... well I'm not writing all that over again. Anyways, just
wanted to say great blog!
manicure
سه شنبه 1396/02/5 04:49 ب.ظ
I absolutely love your site.. Very nice colors & theme.
Did you make this web site yourself? Please reply back as I'm hoping to create
my very own blog and would like to find out where you
got this from or what the theme is named. Thanks!
manicure
دوشنبه 1396/01/21 12:46 ق.ظ
I am really impressed with your writing skills and also with the layout on your blog.
Is this a paid theme or did you customize it yourself?
Anyway keep up the nice quality writing, it's rare to see a great blog like this one these days.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آخرین پست ها

افزایش قدرت گوگل و دانستنی های فوق العاده در مورد google.com..........یکشنبه 1398/05/20

فیشینگ چیست و چگونه از آن در امان بمانیم..........چهارشنبه 1398/05/9

باکس گل shadichi.com یا ir-blumen.com کدام را انتخاب می کنید ؟..........چهارشنبه 1398/05/9

خرید کانکس 738 چه مزیتی دارد..........یکشنبه 1398/03/12

فروش پشم سنگ عایق..........یکشنبه 1398/03/5

میزهای کاربردی برای نوت بوک..........یکشنبه 1398/03/5

باکس گل shadichi..........پنجشنبه 1398/02/26

معرفی چند نظم دهنده برای لوازم آرایش..........سه شنبه 1398/02/17

دانلود آلبوم آذربایجان رحیم شهریاری..........پنجشنبه 1398/02/12

مدل سازی سه بعدی چه مزایایی دارد ؟ + دانلود مدل سه بعدی میدان آزادی..........چهارشنبه 1398/02/11

قیمت باتری یو پی اس به چه صورت میباشد ؟..........شنبه 1398/01/31

میز تحریر تاشو پایه کوتاه,میز تحریر تاشو پایه بلند,میز تحریر تاشو ,میز تحریر..........سه شنبه 1398/01/20

دانلود رایگان کتاب و جزوه..........شنبه 1398/01/17

خواص درمانی میوه و گیاهان دارویی درطب سنتی - قسمت دوم..........پنجشنبه 1398/01/15

خواص درمانی میوه و گیاهان دارویی درطب سنتی..........پنجشنبه 1398/01/15

همه پستها